SKÓRY GŁADKIE

Zacznijmy od ważnej i banalnej informacji: skóra jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego i podobnie jak skóra ludzka wymaga systematycznego czyszczenia, odżywiania, natłuszczania i impregnacji. Jeśli zabraknie wspomnianej systematyczności, to skóra może stać się sucha i sztywna, traci walory estetyczne, jest narażona na szybkie przemoczenie i dużo szybciej się zużywa. Właściwa pielęgnacja, z użyciem dobrych środków może znacząco przedłużyć żywotność butów, nie wspominając już o dużo większej estetyce butów.

Przed zakupem środków do pielęgnacji butów należy pamiętać o tym, iż inne kosmetyki będą nam potrzebne do skór zamszowych i nubukowych, a inne do skór gładkich. Poniższe propozycje są właśnie podzielone na te 2 kategorie kosmetyków. Dodatkowo w każdej z tych kategorii proponujemy po 3 zestawy, w zależności od zasobności portfela jak również od czasu jaki chcemy poświęcać na pielęgnację obuwia ? Im więcej kosmetyków, tym więcej czasu potrzebujemy na ich aplikację. Będzie zatem zestaw minimum, optimum i maksimum pod względem budżetu i czasu.

Przed przystąpieniem do nakładania jakichkolwiek środków należy pamiętać o tym, że buty muszą być suche. Buty przemoczone należy suszyć w temperaturze pokojowej i najlepiej wypełnione prawidłami drewnianymi. Za buty „mokre” należy również uznać buty, które zdejmujemy po całym dniu noszenia. Takie buty powinny odpocząć jeden dzień i dopiero wtedy można przystąpić do ich pielęgnacji. Pytanie o to jak często należy używać poszczególnych środków jest dość trudne, wiele zależy od pogody, pory roku, rodzaju skóry, tego jak często nosimy konkretne buty. Uważam, że każdy powinien samodzielnie na podstawie własnych obserwacji opracować swój schemat do konkretnych butów.

SKÓRY GŁADKIE

I. Zestaw minimum.

1. Pasta do butów. Absolutne minimum jakie powinniśmy mieć do pielęgnacji butów, to pasta do butów. Przed nałożeniem pasty buty należy dokładnie umyć. Można do tego użyć wilgotnej gąbki z delikatnym środkiem myjącym np. mydło do rak. Jeśli już decydujemy się na jeden kosmetyk – pastę, to niech ona będzie dobrej jakości, na bazie naturalnych wosków. Pastę nakładamy na buty czyste i suche, następnie polerujemy powierzchnię skóry.

II. Zestaw optimum.

1. Zmywacz/cleaner do skór lub mydło do skór. Po wyczyszczeniu buta z kurzu, piasku należy skórę umyć przy użyciu specjalnych zmywaczy lub mydła do skór. Zmywacz/mydło nie musi być używany przy każdej pielęgnacji, jeśli skóra jest delikatnie zakurzona, to wystarczy wyczyszczenie suchą szmatką lub szczotką i można nakładać kosmetyki.

2. Tłuszcz do skór. Szczególnie wskazany do użycia w sezonie jesienno-zimowym. Odżywia i zmiękcza skórę, chroni przed powstawaniem pęknięć, skóra nie chłonie tak szybko wody. Tłuszczu nie należy używać zbyt często. Najlepiej co 3-4 procesy czyszczenia i pielęgnacji. W sezonie wiosna-lato wystarczy użyć tłuszczu raz na 2 miesiące. Tłuszcz doskonale sprawdza się do pielęgnacji obuwia i galanterii skórzanych.

3. Krem do skór z pigmentem na bazie wosku. Przede wszystkim wzmacnia kolor, pokrywa niewielkie rysy i przebarwienia, odżywia skórę, nabłyszcza. Polecane marki Bufalo, Palc, Coccine mają w ofercie kremy dostępne w blisko 100 kolorach, więc są to idealne kosmetyki do butów w nietypowych odcieniach skóry. Kremu używamy za każdym razem gdy przystępujemy do procesu czyszczenia i pielęgnacji.

4. Pasta/wosk. Dodatkowo zabezpieczają skórę, a przede wszystkim pozwalają na uzyskanie wysokiego połysku. Pastę/wosk należy nakładać cienkimi warstwami. Pastę/wosk używamy przy każdym procesie czyszczenia i pielęgnacji.

III. Zestaw maksimum.

1. Zmywacz/cleaner do skór lub mydło do skór.

2. Renowator. Bezbarwny krem, uwalnia skórę od nałożonych wcześniej środków silikonowych oraz szkodliwych preparatów. Preparat oparty na wosku pszczelim oraz oleju z norek, odnawia, chroni oraz odżywia skórę, nie powodując uszkodzeń nawet najbardziej delikatnych wykończeń. Renowatora należy użyć kilka razy w roku.

3. Tłuszcz do skór.

4. Krem do skór z pigmentem na bazie wosku.

5. Pasta/wosk.

6. Impregnat/protector w sprayu. Zapewnia wodoodporność, blokuje przed wnikaniem wilgoci, błota i brudu w strukturę skóry, ułatwia czyszczenie zabrudzeń. Polecany szczególnie w sezonie zimowym, gdzie błoto, śnieg i sól mogą trwale zniszczyć skórę buta.

Do zestawu optimum i maksimum proponujemy jeszcze środki, które można użyć w zależności od potrzeby:

  • środki typu „antysól” – znacząco ułatwiające usuwanie zacieków solnych,
  • dezodorant do obuwia – zmniejszają one wydzielanie potu, posiadają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, neutralizują oraz zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi,
  • balsamy mocno koloryzujące i farby do skór – przy gruntownej renowacji mocno zniszczonych butów przydadzą się środki zawierające dużą ilość pigmentu,

  • kremy do renowacji – buty o mocno zniszczonej powierzchni skóry (pęknięcia, rysy) można uratować używając specjalnych kremów pokrywających ubytki.

Jeśli chodzi o akcesoria do nakładania kosmetyków i polerki, to sugerujemy wybór według własnych preferencji. Są zwolennicy szczotek (małe do nakładania past i kremów, duże do polerki), są też zwolennicy szmatek bawełnianych (do nakładania kosmetyków i do polerki).