ZAMSZ I NUBUK

Zacznijmy od ważnej i banalnej informacji: skóra jest naturalnym produktem pochodzenia zwierzęcego i podobnie jak skóra ludzka wymaga systematycznego czyszczenia, odżywiania, natłuszczania i impregnacji. Jeśli zabraknie wspomnianej systematyczności, to skóra może stać się sucha i sztywna, traci walory estetyczne, jest narażona na szybkie przemoczenie i dużo szybciej się zużywa. Właściwa pielęgnacja, z użyciem dobrych środków może znacząco przedłużyć żywotność butów, nie wspominając już o dużo większej estetyce butów.

Przed zakupem środków do pielęgnacji butów należy pamiętać o tym, iż inne kosmetyki będą nam potrzebne do skór zamszowych i nubukowych, a inne do skór gładkich. Poniższe propozycje są właśnie podzielone na te 2 kategorie kosmetyków. Dodatkowo w każdej z tych kategorii proponujemy po 3 zestawy, w zależności od zasobności portfela jak również od czasu jaki chcemy poświęcać na pielęgnację obuwia ? Im więcej kosmetyków, tym więcej czasu potrzebujemy na ich aplikację. Będzie zatem zestaw minimum, optimum i maksimum pod względem budżetu i czasu.

Przed przystąpieniem do nakładania jakichkolwiek środków należy pamiętać o tym, że buty muszą być suche. Buty przemoczone należy suszyć w temperaturze pokojowej i najlepiej wypełnione prawidłami drewnianymi. Za buty „mokre” należy również uznać buty, które zdejmujemy po całym dniu noszenia. Takie buty powinny odpocząć jeden dzień i dopiero wtedy można przystąpić do ich pielęgnacji. Pytanie o to jak często należy używać poszczególnych środków jest dość trudne, wiele zależy od pogody, pory roku, rodzaju skóry, tego jak często nosimy konkretne buty. Uważam, że każdy powinien samodzielnie na podstawie własnych obserwacji opracować swój schemat do konkretnych butów.

ZAMSZ I NUBUK

I. Zestaw minimum.

1. Szczoteczka lub gumka do zamszu/nubuku. Absolutne minimum do tego rodzaju skór to szczoteczka lub gumka, która może odświeżyć buty, pod warunkiem, że nie mają trwałych i mocnych zabrudzeń.

II. Zestaw optimum.

1. Szczoteczka do zamszu/nubuku.

2. Zmywacz/cleaner do zamszu/nubuku. Szczególnie przydatny przy skórach o jasnych odcieniach. Usuwa plamy, przebarwienia. Nie jest to środek do użycia przy każdym procesie czyszczenia i pielęgnacji, stosujemy tylko w przypadku mocnych zabrudzeń.

3. Impregnat/protector w sprayu. Zapewnia wodoodporność, blokuje przed wnikaniem wilgoci i brudu w strukturę skóry, ułatwia czyszczenie zabrudzeń. Polecany szczególnie do skór zamszowych/nubukowych w jasnych odcieniach.

III. Zestaw maksimum.

1. Szczoteczka do zamszu/nubuku.

2. Zmywacz/cleaner/pianka do zamszu/nubuku.

3. Renowator w sprayu. Dostępne w bogatej palecie kolorów. Przywracają pierwotny kolor, wydobywają jego głębię, pokrywają niewielkie przebarwienia. Środek do zastosowania kilka razy w roku.

4. Impregnat/protector w sprayu.

Do zestawu optimum i maksimum dodałbym jeszcze środki, które można użyć w zależności od potrzeby:

farby koloryzujące – buty mocno zniszczone, wyblakłe i z plamami można gruntownie odnowić przy użyciu specjalnych farb, farby te doskonale sprawdzają się także przy chęci zmiany koloru butów.
środki typu „antysól”znacząco ułatwiające usuwanie zacieków solnych,
dezodorant do obuwiazmniejszają one wydzielanie potu, posiadają właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, neutralizują oraz zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi.

Jeśli chodzi o akcesoria do nakładania kosmetyków i polerki, to sugerujemy wybór według własnych preferencji. Są zwolennicy szczotek (małe do nakładania past i kremów, duże do polerki), są też zwolennicy szmatek bawełnianych (do nakładania kosmetyków i do polerki).